Ki hinné, ha kiírod a házadra, hogy eladó, azzal kockáztatsz. Mert így a vevőjelölt bármikor becsöngethet: amikor a férjed alszik az éjszakai műszak után, amikor éppen lángost sütsz a gyereknek, vagy valaki fekszik a fürdőkádban, ráadásul káosz van a lakásban.
Az ingatlan eladásának egyik kulcskérdése a vevőjelölt fogadása, erre a látogatásra készülni kell. Hogy hogyan? A legfontosabb szabályok tudója a tapasztalt ingatlanértékesítő, Cseppán Lilla tippjeit érdemes megfogadni.
Más-más szempontokra kell figyelni egy lakás vagy egy családi ház eladásakor. A lényeg, hogy életérzést adunk el, a vevő olyan tereket szeret látni, amiben el tudja képzelni a saját életét. Az „eladás” az utcán kezdődik, egy elektromos kapurendszer birtokában például el lehet mondani, hogy milyen jó, hogy az embernek zuhogó esőben nem kell a kapuval bajlódnia, elég egy gombnyomás a beguruláshoz.
És ha már belépünk a kapun, fogadja rendezett kert az érdeklődőket. Egy kis tároló nagyon jó benyomást kelt, a vevő már tudja, hogy oda kerülnének a gyerekbiciklik, a fűnyíró és a szerszámok. Fontos, hogy miközben körbevezetjük a látogatót, ne ugráljon körülötte a kutya vagy három veszekedő gyerek. Egyáltalán nem biztos, hogy az új tulajdonos állatbarát, sőt akár allergiás is lehet a kutyaszőrre, a gyerekzsivaj pedig sokakat idegesít – egyszóval kutyának, gyereknek szervezzünk egy jó kis sétát.
A kerthez kapcsolódó terasz vagy akár egy kis erkély is fontos eleme az ingatlannak – ha szépen vannak berendezve, máris otthon érzi magát benne egy vevőjelölt.
A lakás esetében a lépcsőházat kell vonzóvá tenni, legalábbis ügyelni arra, hogy tiszta legyen. Dobjuk ki a levelesládákból a reklámújságokat, és egy-egy cserepes virággal, néhány képpel már egy sivár lépcsőház is hangzatosabb. Ne felejtsük el ez az első benyomás, az pedig nagyon fontos. Erre az első benyomásra az ingatlanon belül is nagyon kell figyelni: az előszoba a lehetőségekhez képest legyen „üres”, így még ha kicsi is nagyobbnak tűnik: ne essen át a látogató a csizmákon és legyen hova felakasztania a kabátját. Ha pedig nincs természetes fény, feltétlenül kapcsoljunk világítást az előszobában is.
- És hiába van meleg, a redőnyöket a látogatás idejére fel kell húzni, a függönyöket megigazítani és alaposan átszellőztetni, hogy friss levegő legyen a lakásban.- Előfordult már, hogy olyan lakásba vittem a vevőt, ahol az anyuka a türelmetlenül hangoskodó gyerekeinek sütötte a lángost, – meséli Lilla - olajszag volt, zaj és olyan érzésünk volt, hogy azt várják, minél gyorsabban menjünk már el. Így nem vonzó egy ingatlan.
A lakást a tapasztalatok szerint a konyha és a fürdő adja el. Egy szépen megtervezett konyhabútor sokat dob a lakáson, ha felújítást végzünk érdemes a konyhába szép világos színeket választani. Alapszabály, hogy koszos, sőt száradó edény se legyen elöl, lehetőleg ne főzzünk és érdemes egy kis csokor virágot vázában az asztalra tenni.
A fürdőt ürítsük ki, amennyire csak lehet. Legyen átlátható, szinte üres, személyes dolgainkat pakoljuk el. Ne legyen elöl egy csomó fogkefe, kupacban az elkopott törölközők, egymásra aggatva a fürdőköpenyek, samponok, tusfürdők hada, nem is beszélve a gyerekek fürdőjátékairól. Egy-két kozmetikum, parfüm persze maradhat, a lényeg, hogy személyes dolgainktól tegyük szabaddá ezt a helyiséget, hogy a vevő lássa, ő hogyan tudná használni. A WC ülőkét persze hajtsuk le.
- A nappaliban pedig ne szóljon tévé vagy rádió, Az utcazajt így nem tudja érzékelni a vevő, pedig ez egy csendes lakás esetén nagyon előnyös tulajdonság vagy egy zajos környéken a jó hangszigetelést mutathatja meg. Persze csak ha a nyílászáró is rendben van, mert volt már olyan ügyfelem, aki kinyitotta a tetőablakot, de visszazárni már nem tudta – meséli Lilla.
A lényeg tehát, úgy kapd össze az ingatlant, hogy gondolkozz a vevő fejével. A vásárlójelölt új otthont szeretne, ehhez olyan tereket kell mutatnod, amiben a leendő életét el tudja képzelni. Nem kell sok dolog, egy jó kis pakolás és ügyes szervezés is sokat számíthat.